* МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА * МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА * МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА * МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА * МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА    Мы в facebook,
присоединяйся!      Сайт 
газеты

История села Пречистовка

Модераторы: slc, Краевед

ANKa10
Гость
Гость
 
Сообщения: 33
Зарегистрирован:
Сб июн 11, 2011 23:35

История села Пречистовка

Сообщение ANKa10 » Пн июн 13, 2011 14:19

Решила открыть отдельную тему.Из сельской школы мне любезно предоставили историческую справку о селе, подготовленную работниками школы:
Історія села Пречистівки.
Серед безмежних донецьких степів на березі мальовничої ріки Кашлагач, ніби з води, виринуло кілька невеличких землянок. Це перші житла мешканців майбутнього села Пречистівки.
Історія заснування села Пречистівки відноситься до 1837 року. Вона тісно зв’язана з громадсько-політичними подіями, які відбувалися в царській Росії ( особливо на Україні) в середині позаминулого століття.
На місці теперішнього села, там, де нині розкинулись широкі поля місцевого господарства ПП агрофірми «Пречистівське», ще лежало віками не оране поле, коли у всіх кінцях селянської Росії почалися заворушення, невдоволення селян кріпосним правом. На Чернігівщині ( нас вона цікавить найбільше), Полтавщині, Харківщині посилюються повстання.
Перші жителі села Пречистівки – це переселенці із сіл Високе і Комарівка Чернігівської губернії. Перевозили їх за «казенний кошт», а від села до села за рахунок жителів придорожніх сіл.
Десять сімей: Жадани, Супруни, Житники, Подкури, Гарбузи, Козли, Кабаки, Шилки, Гези, Турчаки, Білики – одержали наказ оселитися на березі ріки Кашлагач. Грамотним серед них був Жадан Іван. Його і призначили старшим над переселенцями. Першою на місце поселення прибула сім*я Кривоносів і зіп*яла свій курінь на правому ( високому) березі річки. За ними так і лишилося прізвисько Горовенків ( бо жили на горі). Новоприбулі не захотіли розселятися по правому горбистому березі, а вирішили перебратися на лівий пологий берег і там заснувати село. Так і понині в центрі села стоять будинки ( вже не землянки) давніх поселян.
Село назвали Пречистівкою в честь релігійного свята православної церкви – святої Пречисти.
У 1882 році на все село був освідченим 1 чоловік – Панишко Харитон. Він і взявся навчати грамоти дітей з багатших сімей у себе вдома.
В 1893 році розпочалася побудова церкви, а закінчилась у 1895 році. До цього часу жителі села Пречистівки релігійні свята, обряди відправляли в церквах навколишніх сіл. При церкві, трохи пізніше, в 1897 році, була відкрита церковно-приходська школа. Заняття проводились в спеціальному приміщенні, більша частина якого була відведена під квартиру вчителя. Учні всіх трьох класів навчалися в одній класній кімнаті, яка рідко опалювалася зимою. Першим учителем цієї школи був Прокопенко Юхим Овсійович. Працював він близько 20 років ( до 1917 року).
Та ось прийшов 1917 рік Великої Жовтневої соціалістичної революції, яка відкрила нову еру в історії людства. Великі зміни відбулися і в далекому, загубленому серед степів, селі Пречистівці.
В 1918 році село було окуповане німцями. Через нього проходили війська білогвардійців Врангеля, Центральної Ради, розгулювали банди.
Радянська влада була встановлена в селі в 1920 році, коли через село проходили на Крим війська Кінної Армії. Вимучена безвладдям, грабунками основна маса селян побачила в новій владі свою кровну владу, тому підтримала її не за страх, а за совість.
В 20-х роках організувався комітет незаможних селян (КНС), під керівництвом якого проходив розподіл землі в селі.
В 1921 році була організована в селі партячейка в складі 3-х чоловік: Калюжного, Гулаги, Бутенка.
Під керівництвом партійної організації, з участю профспілки та активу села взимку 1930 року був створений колгосп ім..Орджонікідзе. В селі була створена комсомольська організація, а під керівництвом учителя Рудченка Я.Б. була створена піонерська організація. Першою піонервожатою була комсомолка Мишко Агафія Єлисеївна.
В період колективізації у селі був відкритий клуб, медпункт. Жителів вже нараховувалось 360 чоловік.
Пройшли роки, виросла наша Батьківщина. З аграрної, відсталої, вона перетворилася в передову індустріальну країну. Виросло й село Пречистівка – маленька, але невід*ємна частинка безмежної країни. Назріла необхідність і появилась можливість в 1935 році в селі Пречистівці відкрити семирічну школу.
На очах зростало село Пречистівка. Та наступив червень 1941 року. Важким брудним чоботом фашист розтоптав все те, що дбайливо створювала людина протягом 24 років.11 вересня 1941 року село було окуповане німецькими загарбниками. Рівно два роки жителі села жили на окупованій території.
33 чоловіки молодих селян були вигнані на роботи до Німеччини. 103 жителя села загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни. Пам*ять про них увіковічена в меморіалі загиблим, що знаходиться в центрі села. Визволення села відбулося 11 вересня 1943 року.
Минають роки і з кожним роком красивішає наше село. Ніби гриби після дощу виростають нові красиві будинки, колгоспна контора, будинок побуту. Посеред села підноситься найкрасивіша будова – гордість селян – палац культури.
З 1968 року на території села діє нова загальноосвітня школа, з просторими світлими класами і голосним дзвоником. Працює дитячий садок, ФАП,
в селі асфальтуються всі вулиці і провулки, це робота нового голови господарства Горобця І.І.
На даний час на території села проживає трохи більше 700 осіб, з них 566 чоловік дорослого населення і 143 дітлахів. Приріст населення зростає з кожним роком. В 2008 році народилося 5 дітей.
Видатною людиною села Пречистівки є Герой Радянського Союзу Запорожець Федір Якович. Народився Федір Якович в 1918 році в сім*ї селянина. З 16 років працював трактористом в колгоспі ім..Орджонікідзе, в 1933 році був мобілізований до лав Радянської Армії. Служив на Далекому Сході, потім Батьківщина покликала захищати кордон від японців. Перше бойове хрещення одержав на озері Хасан.
Йшов 823 день Великої Вітчизняної війни. 25- річний сільський хлопець з с. Пречистівки, а він тоді був уже сержантом, у вересні 1943 року одержав завдання перевезти на правий берег річки Дніпро декілька артилерійських гармат. За ніч Федір Запорожець здійснив 18 переходів через Дніпро, поки не перевіз усі гармати на правий берег, даючи місце радянським військам, які безупинно йшли на Київ.
Через 9 років, у листопаді 1952 року, Наказом Президіума Верховної Ради СРСР, Запорожцю Ф.Я. вручено за форсування ріки Дніпро і виявлені при цьому відвагу та героїзм орден Леніна і «Золоту Зірку» і присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Останні роки життя наш земляк жив і працював в селищі Володимирівка Волноваського району, помер 31 травня 1975 року.
Ім.*я Героя Радянського Союзу Ф.Я.Запорожця увіковічене в назві однієї з вулиць села Пречистівка.

ANKa10
Гость
Гость
 
Сообщения: 33
Зарегистрирован:
Сб июн 11, 2011 23:35

Re: История села Пречистовка

Сообщение ANKa10 » Пн июн 13, 2011 14:25

По архивным данным(Запорожский областной архив)-основная масса переселенцев пришла в село в 1844г из Черниговской губернии.Селение Пречистенское тогда относилось к Павловской волости Александровского уезда Екатеринославской губернии. Список переселенцев 1844 года (данные по возрасту в списке приводятся по ревизии 1835г).
Переселенцы 1844 года:
По ГАЗО ф12-оп.2-д.№227 с л.38- выписки из ревизских сказок 1835 года.

Из Черниговской губернии Борзенского уезда
Казаки Борзенского уезда Шаповаловской волости села Высокого:
1. Федор Тимофеев Ворона
2. Федор Прокопов Яковенко
3. Федор Тимофеев Мышков(Мышко)
4. Кирило Петров Козленко(Козел)
5. Филип Вакулин Супрун
6. Яков Самойлов Гриненко
7. Осип Козьмин Постернак
8. Петр Иванов Скакун
9. Григорий Филиппов Заец
10. Роман Алексеев Доценко

Комаровской волости с.Комаровки казаки:
11. Данило Ильин Алексеенко
12. Данило Максимов Иващенко

Села Степановки казаки:
13. Иван Васильев Папишко (Панышко)

Ивангородской волости:
местечка Ивангорода казаки:
14. Тарас Яковлев Рахлий
15. Данило Осипов Кривонос
16. Иван Федоров Турчин(Турчак)
17. Григорий Федоров Пономаренко
18. Федор Андреев Слюсаренко
19. Григорий Козьмин Черноног

Села Бильмачевки казаки:
20. Трофим Васильев Шилко
21. Григорий Федоров Швачич

Села Гужовка Иченской волости казаки:
22. Самойло Осипов Герба (Горба)
23. Фома Степанов Фесенко
24. Александр Алексеев Штанько

Остерского уезда:
села Соколовки казенные крестьяне:
25. Емельян Герасимов Протченко(Притченко)
26. Василий Андреев Подкур

Деревни Бондаров каз.крестьяне:
27. Ефим Максимов Корненко
28. Федор Парфентьев Сила
29. Иван Аврамов Чехун

Местечка Моровска каз.крестьяне:
30. Федор Андреев Бражник
31. Трофим Петров Клименко

Жукинской волости села Чернина казенные крестьяне:
32. Евстахий Прокофьев Лепеха
33. Онисим Евстафьев Пикуза
34. Павел Васильев Гарбуз
35. Леонтий Антонов Жевед
36. Варфоломей Игнатьев Пикуза
37. Иван Остапов Баглай
38. Матвей Демьянов Гарбуз
39. Марко Михайлов Баглай
40. Антон Кондратов Кошовый
41. Михайло Трофимов Геза
42. Степан Леонтьев Росихограй (Росохацкий)

Борзнянский уезд:
Комаровской волости села Комаровки каз.крестьяне:
43. Леонтий Романов Гаевый
44.Игнат Карпов Гриненко

Всего 145м.п. и 107 ж.п. , (252 чел)

Среди переселенцев 1844 года нет фамилий:
Жадан, Житник, Кабак, Билык,
названных в справке первопоселенцами. Может они и правда в 1837 году перебрались? А остальные уже к ним?

Нет и многих фамилий 1850 года:
Гулага
2-й семьи Жавед
Зайченко
Запорожец
Зиньченко
Коваленко
Кодигроб
Корж
Коломиец-2 семьи
Кобец
Литвиненко
Решетняк
Сушко
Ярмоленко
Яворовский

ANKa10
Гость
Гость
 
Сообщения: 33
Зарегистрирован:
Сб июн 11, 2011 23:35

Re: История села Пречистовка

Сообщение ANKa10 » Пн июн 13, 2011 14:48

Иеще маленькая выдержка из описания путешествия современного молодого дончанина, нашла как-то в сети:
http://autostop.org.ua/index.php/%D0%9C ... 0%BE%D0%BD

"Марьинский район - это уголок Украины в Донбассе. Здесь половина городского и все сельское население говорит по-украински. Но главное, здесь в большинстве случаев живы украинские традиции. Одна из них - называть жителей соседних городов и сел не по названию населенного пункта, а по кличкам. Так, марьинцев называют "бублаями", красногоровцев - "глинянниками", александровцев - "кремянами", старомихайловцев - "пасленниками", константиновцев одни называют "калюжниками", другие - "конокрадами", новомихайловцев - "палиями" или "скирдопалами", катериновцев - "чесночниками", богоявленцев - "галушниками", новоукраинцев - "гамплыками", максимовцев - "злыднями". К своему стыду не запомнил, как называют пречистовцев: то ли "фунтяшники", то ли "фунтяхи", то ли еще как-то в этом роде. Что характерно, в большинстве случаев люди не знают, почему так называют соседей, а просто их так называют."
Про "новоукраинцев"-гамплыков слышала от родителей.

В Донецком областном архиве проработала метрические книги церкви села Пречистовка, они оцифрованы:

Осиевская церковь Ф-376 1896-1900, 1903-1919
с.Пречистовка Мариупольского уезда (1906 – нет смерти)

Правда, выписки делала только по своим предкам-Гаевой, Супрун, Штанько, Кривонос, Гулага.
После этого получила выписки из Черниговского архива по этим фамилиям (кроме Гулага-пока не знаю, откуда они пришли в Пречистовку, но в 1850г уже были!), но это уже другая история.
Последний раз редактировалось ANKa10 Сб окт 01, 2011 12:43, всего редактировалось 1 раз.

Светлана
Семьянин форума
Семьянин форума
 
Сообщения: 2306
Зарегистрирован:
Сб янв 08, 2011 15:47

Re: История села Пречистовка

Сообщение Светлана » Пн июн 13, 2011 15:15

Добрый день, уважаемая ANKa10!
Поздравляем Вас с открытием новой - Вашей темы - и с началом нашего сотрудничества!
С уважением, Светлана.

ANKa10
Гость
Гость
 
Сообщения: 33
Зарегистрирован:
Сб июн 11, 2011 23:35

Re: История села Пречистовка

Сообщение ANKa10 » Пн июн 13, 2011 15:40

Спасибо, Светлана!Очень хочется надеяться, что откликнутся и продолжат тему другие -нынешние жители и выходцы из села Пречистовка, все, кому дорога память о нем.
Изображение
Мой отчий дом, фото 2010г.
С уважением, Антонина.

ANKa10
Гость
Гость
 
Сообщения: 33
Зарегистрирован:
Сб июн 11, 2011 23:35

Re: История села Пречистовка

Сообщение ANKa10 » Ср окт 12, 2011 21:14

Кажется нашлись мои предки по фамилии Гулага.Подозревала, что из Харьковской губернии в село перебрались. Вроде бы нашлись в 1799г в слободе Новая Водолага Валковского уезда Харьковской губернии.Но еще нужно проверить.В тех краях и фамилия Жадан встречается.

Pabel
Семьянин форума
Семьянин форума
 
Сообщения: 460
Зарегистрирован:
Ср дек 22, 2010 17:55

Re: История села Пречистовка

Сообщение Pabel » Ср ноя 02, 2011 14:43

ANKa10 писал(а):Иеще маленькая выдержка из описания путешествия современного молодого дончанина, нашла как-то в сети:
http://autostop.org.ua/index.php/%D0%9C ... 0%BE%D0%BD

"Марьинский район - это уголок Украины в Донбассе. Здесь половина городского и все сельское население говорит по-украински. Но главное, здесь в большинстве случаев живы украинские традиции. Одна из них - называть жителей соседних городов и сел не по названию населенного пункта, а по кличкам. Так, марьинцев называют "бублаями", красногоровцев - "глинянниками", александровцев - "кремянами", старомихайловцев - "пасленниками", константиновцев одни называют "калюжниками", другие - "конокрадами", новомихайловцев - "палиями" или "скирдопалами", катериновцев - "чесночниками", богоявленцев - "галушниками", новоукраинцев - "гамплыками", максимовцев - "злыднями". К своему стыду не запомнил, как называют пречистовцев: то ли "фунтяшники", то ли "фунтяхи", то ли еще как-то в этом роде. Что характерно, в большинстве случаев люди не знают, почему так называют соседей, а просто их так называют."
Про "новоукраинцев"-гамплыков слышала от родителей.

Это мой текст, однако он возник не в результате путешествия. Увы! В 2006 г. я с обострением слёг на 3,5 недели в больницу в Красногоровке, и соседи по палате меня просветили в данном вопросе. А также в вопросе общественного транспорта и рабочих автобусов. Пречистовское направление - одно из тех, куда я хотел попасть, но по некоторым причинам пришлось законсервировать проект...

ANKa10
Гость
Гость
 
Сообщения: 33
Зарегистрирован:
Сб июн 11, 2011 23:35

Re: История села Пречистовка

Сообщение ANKa10 » Вс ноя 06, 2011 21:26

Pabel, рада встрече на форуме.А у вас какой интерес был к этим краям? Может быть у вас есть какая-нибудь интересная информация?

Pabel
Семьянин форума
Семьянин форума
 
Сообщения: 460
Зарегистрирован:
Ср дек 22, 2010 17:55

Re: История села Пречистовка

Сообщение Pabel » Пн ноя 07, 2011 13:34

ANKa10 писал(а):Pabel, рада встрече на форуме.А у вас какой интерес был к этим краям? Может быть у вас есть какая-нибудь интересная информация?

Я официально проживаю в Марьинском районе, а в 2006-2008гг. собирался проехаться по району. Даже несколько планов пеших экскурсий, увязанных с автобусами и дизелями составил. Но не судьба: по этим планам пошли в походы мои знакомые. А я продолжаю готовиться к поездкам и походам :)

ANKa10
Гость
Гость
 
Сообщения: 33
Зарегистрирован:
Сб июн 11, 2011 23:35

Re: История села Пречистовка

Сообщение ANKa10 » Вт ноя 08, 2011 07:38

Будем ждать ваших отчетов и фото на этом форуме.Может быть вы займетесь могилой Сиклитикии на Пречистовском кладбище.Подраскопать немного могильный камень-прочесть надписи.Может быть есть какие-то даты.Мои родные не находят времени.

ANKa10
Гость
Гость
 
Сообщения: 33
Зарегистрирован:
Сб июн 11, 2011 23:35

Re: История села Пречистовка

Сообщение ANKa10 » Сб фев 02, 2013 08:15

Информация о переселенцах по фамилии Гулага из слободы Новая Водолага Харьковской губернии в село Пречистовку после поисков в Харьковском и Днепрпетровском архивах подтвердилась! По данным исповедных духовных росписей 1799г семейство Гулага живет на хуторах в урочище Ивановской балки в приходе Преображенской церкви слободы Новая Водолага.Подробности - в разделе Харьковской организации.Прослежены линии к 1835 году и немного в начало 18 века.


Вернуться в Мар’їнський міськрайонний осередок

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1

cron