* МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА * МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА * МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА * МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА * МЫ ИСПОВЕДУЕМ ПРИНЦИПЫ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА    Мы в facebook,
присоединяйся!      Сайт 
газеты

Марьинский район и Великая Отечественная война

Модераторы: slc, Краевед

Краевед
Семьянин форума
Семьянин форума

Марьинский район и Великая Отечественная война

Сообщение Краевед » Чт мар 31, 2011 20:52

Знают ли об этом родные солдата?

Ivan Semjonovitsj Litvinenko /
Иван Семенович Литвиненко

Место рождения Сталинская обл. / Kurakhovko, Stalinskaja oblast
Дата рождения 1916-02-15
Гражданство ukrainsk
Воинское звание Soldat
Шталаг IIB Лагерный номер 102823
Лагерь Oslo, Etterstad

Дата смерти 1944-03-01
Место смерти Jørstadmoen
ОБД Мемориал № 350402861

Кладбище Jørstadmoen (Норвегия)
Могила 452

Истоичник: http://www.krigsgraver.no/person/5612/view
Ищу видовые открытки до 1917 года.

Светлана
Семьянин форума
Семьянин форума

Re: Марьинский район и Великая Отечественная война

Сообщение Светлана » Пн май 23, 2011 20:34

Своїми спогадами про події війни ділиться
Баглай Ольга Прокопівна, 1922 року народження,
яка народилася та проживає у с.Пречистівка
Мар’їнського району. Працювала у колгоспі
ім. Орджонікідзе (стаж близько 60 років),
у 1976 р. нагороджена орденом Трудового
Червоного Прапора.
Восени 1941 р. територія Мар’їнського району була окупована німецькими військами. У Пречистівку німці прийшли 8-10 вересня, відтіснивши радянську армію на схід. Під час відступу біля села залишилося кілька наших воїнів для прикриття, але німецьким снайпером вони були убиті. Колгоспна молодь відшукала їхні тіла на полі, і вночі невеликою групкою на чолі з Кутовим Тарасом ми викопали могилу і поховали загиблих. Після визволення вони були переховані у братську могилу у центрі села.
У 1942 році німці розпочали організацію вивозу населення на примусові роботи. Перша хвиля пройшла 10-12 травня. У першу чергу забирали молодь-комсомольців та сільських активістів, у тому числі і мою сестру – Баглай Надію Прокопівну, 1924 року народження. Населення залякували розстрілом усієї сім’ї за втечу з примусових робіт. Коли забирали сестру, мати плакала: «Пожалій сім’ю, не тікай з Німеччини».
У липні 1942 р. зібрали нову партію людей, сюди потрапила і я. Усіх нас доставили у Мар’їнку, у двір колишньої міліції. Охорони на воротах не було, мабуть німці були впевнені, що перелякані люди не втечуть. Я залишила речі, що зібрала мені мати, перелізла через огорожу і побігла. Додому йшла степом, обминаючи села. Побоялась зразу ж вертатися до батькової хати – три дні перебула у тітки у сусідній Новоукраїнці.
Надалі пречистівська молодь була дуже обережною. Як тільки по району організовували черговий набір «остарбайтерів» - юнаки і дівчата втікали за село, де за кільканадцять кілометрів були вириті окопи у кар’єрах. Сюди вміщалося до 40-50 чоловік. Батьки по черзі підносили своїм дітям продукти.
У 1943 р. декілька чоловік з нашого села, в тому числі і мене, забрали у Донецьк на аеродром, де ми разом з нашими військовополоненими рили траншеї. Через кілька днів, у п’ятницю, налетіли радянські літаки і почали бомбардувати територію. Шкоди табору вони завдали мало, але під час нальоту троє хлопців намагалися втекти, їх спіймали. Поліцаї на наших очах забили їх до смерті гумовими палицями – як приклад того, як карають за спробу до втечі. На мене це мало подіяло і у неділю вранці, коли увесь табір стояв у черзі за кавою, я відійшла від гурту і попрямувала до виходу. Варта чомусь була відсутня, але за кілька сот метрів від табору побачила здорового німця, що йшов мені назустріч. Він посміхнувся і сказав: «Рус, до мами? Шнель, шнель» - і показав рукою на лісопосадку. Я подумала, що за цю людину буду молитися усе життя. Пізніше я дізналася, що увесь табір, організований нібито для будівництва укріплень на аеродромі, вивезли на примусові роботи у Німеччину.
Вдома я була недовго. Десь через 6-8 днів мене знову забрали – цього разу на будівництво дороги з с.Галицинівка на Донецьк. Робили ми десь 2 тижні. Дізнавшись, що далі нас збираються переправляти до Німеччини, я, сподіваючись, що хвору мене з України не вивезуть, почала прикладати до ноги каустику – вона роз’їдала шкіру і утворювала рани. Усіх нас зібрали у Селидово, помістивши у приміщенні колишнього клубу, збираючись через декілька днів вивезти. В основному це були люди з навколишніх сіл. У однієї дівчини з Катеринівки стався напад епілепсії, і коли охорона до неї збіглася, ми з подругою перелізли через огорожу і втекли. Заночували у Новоселидівці, у брата нашого вчителя української мови – Чечета Дениса Федоровича, який був на фронті. Вранці пішли у бік Курахово, потім до села Добровілля і сіли перепочити у лісочку. Раптом ми почули чиїсь голоси і я, забувши про свою хвору ногу, полізла з цікавості подивитися. Виявляється, що недалеко від нас розташувалися люди з нашого села, які були з нами в Селидово. Вони розповіли, що ввечері німецька охорона всілася дивитися кінофільм, а ув’язнені вирізали посередині дверей дошку і майже всі повтікали.
Восени 1943 р. німці уже не почували себе так упевнено. Почалися грабунки і від’їзд їх із села. Усі сім’ї, де у господарстві залишилася хоч якась худоба, відправили дітей із уцілілими коровами, телятами і т.ін. подалі від села, де вони переховувалися .
12 вересня 1943 року – був погожий сонячний день. З півночі, з дороги на Новоукраїнку показалися радянські танки - всього їх прийшло 7. Усе село зустрічало цих хлопців і радості не було меж.
Загалом німці 4 рази намагалися забрати мене на роботу до Німеччини.
А сестра моя повернулася додому лише у 1948 році. Після знущань на примусових роботах вона, в результаті тяжких операцій, лікування у лікарнях Німеччини, м.Горький, с.Павлівка, та м. Донецьк, вижила.
Згідно акта комісії по Пречистівській сільраді від 19 листопада 1943 року, який знаходиться на зберіганні в Держархіві області, за час окупації села було розстріляно 2 чол., вивезено у невідомому напрямку 2 чол., відправлено на примусові роботи до Німеччини 81 людина. Загалом по Мар’їнському району вивезено у Німеччину 2279 чол., убито німцями 160 чол.

Матеріал підготував:
провідний спеціаліст
Держархіву Донецької області
Прідченко Н.О.
http://dn.archives.gov.ua/articles/stat41.htm

ANKa10
Гость
Гость

Сообщение ANKa10 » Вс июн 12, 2011 08:16

Я новичок на вашем форуме.Живу в России, в Ярославле,но родилась в селе Пречистовка Марьинского района Донецкой области.Последний год занимаюсь своей родословной и историей этого села.Побывала в сельском музее, в архиве г.Донецка, получила документы из архива г.Запорожья.Есть ревизии 1850 и 1858 годов по селу, список переселенцев 1844г в селение Пречистенское из Черниговской губернии.В ревизиях 1850,1858гг на 20 фамилий больше, чем в списке 1844г. Дата основания села по разным данным от 1837 до 1847гг.
На кладбище с.Пречистовка есть старинная могила.Говорили, что могила козака, но я прочла там имя рабы божией Сиклитикии-значит могила женская.Фото прилагаю.
Изображение
Племянник помнит, что был еще полуразбитый крест, вставленный в это отверстие.
Буду рада любой информации по истории села.
В Ярославле существует Историко-родословное общество со своим сайтом и форумом(ЯрИРО).Я член общества и активный участник форума, т.к. корни мужа-ярославские.
Мои родители пережили оккупацию в Пречистовке.Мама помнит, как со своей и соседской коровой прятались в балке Берестовой.В доме жили немцы.Старший мамин брат воевал и вернулся, другой -пропал без вести, был в боях где-то под Запорожьем, прислал одно письмо-"Земля горит, такое тут творится".

Краевед
Семьянин форума
Семьянин форума

Сообщение Краевед » Вс июн 12, 2011 13:10

Уважаемая ANKa10, искренне рад приветствовать Вас на форуме краеведов Донетчины!
Очень приятно, что форум обратил на себя внимание нашей землячки, живущей в России.
Инициаторы и активные члены краеведческого движения в нашем регионе очень заинтересованы, чтобы этот виртуальный клуб стал местом постоянных встреч, местом обмена информацией и опытом коллег, а также всех выходцев из Донбасса, которые неравнодушны к истории родного края. Желаю Вам успехов в Ваших поисках и выражаю надежду, что общение с коллегами на форуме Донецкой областной организации НСКУ будет для Вас интересным.

ANKa10
Гость
Гость

Сообщение ANKa10 » Пн июн 13, 2011 15:29

Изображение
стенды сельского музея,
Изображение
старый мемориал погибшим селянам и воинам
Изображение
Герой Советского Союза , родившийся в селе.
Изображение
А это фотографии из музея села Пречистовка- в том числе Баглай Ольга Прокоповна, воспоминания которой приведены выше.

Краевед
Семьянин форума
Семьянин форума

Сообщение Краевед » Пн июн 13, 2011 17:10

Название-то какое замечательное у села - Пречистовка!

ANKa10
Гость
Гость

Сообщение ANKa10 » Пн июл 04, 2011 11:33

Навещала родителей, показала маме воспоминания Баглай О.П. Мама помнит поспешное бегство немцев из села, оставили даже туши мяса на своей кухне-была во дворе маминого дома.А вот появление советской армии со стороны Новоукраинки-(мамин дом неподалеку от этой дороги стоит)-она помнит, что ехали мотоциклы!!А танки не запомнились.

Краевед
Семьянин форума
Семьянин форума

Сообщение Краевед » Пт дек 28, 2012 00:18

Краевед писал(а):Знают ли об этом родные солдата?

Ivan Semjonovitsj Litvinenko /
Иван Семенович Литвиненко

Место рождения Сталинская обл. / Kurakhovko, Stalinskaja oblast
Дата рождения 1916-02-15
Гражданство ukrainsk
Воинское звание Soldat
Шталаг IIB Лагерный номер 102823
Лагерь Oslo, Etterstad

Дата смерти 1944-03-01
Место смерти Jørstadmoen
ОБД Мемориал № 350402861

Кладбище Jørstadmoen (Норвегия)
Могила 452

Истоичник: http://www.krigsgraver.no/person/5612/view

Коллега из тех мест просит перенести этот пост в г.Селидово, т.к. Кураховка - это поселок в г.Селидово.

регион
Новичок
Новичок

Сообщение регион » Пн фев 11, 2013 18:40

Изображение
В районной газете "МАРЬИНСКАЯ НИВА" от17 марта 2012 года размещена статья "Штрихи к портрету героя" о Герое Советского Союза
АГЕЕВЕ ГРИГОРИИ АНТОНОВИЧЕ. Меня заинтересовало как чтят память о герое в городе где он погиб. Я написал письмо в город Тулу
друзьям коллекционерам.Мне выслали фото,которые я и выставляю в этом форуме,а также статью из газеты.

регион
Новичок
Новичок

Сообщение регион » Пн фев 11, 2013 18:43

Изображение
Фото №1 Перекопский парк г.Тула.

регион
Новичок
Новичок

Сообщение регион » Пн фев 11, 2013 18:46

Изображение
Фото№2 Место гибели Г.А. Агеева.

регион
Новичок
Новичок

Сообщение регион » Пн фев 11, 2013 18:50

Изображение
Фото №3 Стела.

регион
Новичок
Новичок

Сообщение регион » Пн фев 11, 2013 18:54

Изображение
Фото №4. Мемориальная доска,расположенная на пересечении ул.Агеева и проспекта Ленина в г.Тула.

Фото перезалил. Не делайте приложений к сообщениям, размещайте картинки на внешних хранилищах (например, ImageBan.ru). SLC.

slc
Семьянин форума
Семьянин форума

Сообщение slc » Чт мар 03, 2016 12:59

Изображение Изображение
6675❚❚ 2 original Fotos, Stairy Michailowka , Ukraine
481 - Stairy Michailowka
482 - dasselbe

Продается на ebay
Размещенные мною на форуме материалы не преследуют целей пропаганды тоталитарных режимов, а используются исключительно лишь для реконструкции исторических событий, проведения научных исследований либо являются объектами антикварной торговли.

slc
Семьянин форума
Семьянин форума

Сообщение slc » Сб июл 02, 2016 10:09

Сводная справка о размещении немецко-фашистских концлагерей и пересыльных пунктов военнопленных, действовавших на оккупированной территории Донецкой области в 1941-1942 годах
Изображение
Изображение
Взято с https://fotki.yandex.ru/users/yurist-zip/album/427667/
Размещенные мною на форуме материалы не преследуют целей пропаганды тоталитарных режимов, а используются исключительно лишь для реконструкции исторических событий, проведения научных исследований либо являются объектами антикварной торговли.

След.

Вернуться в Мар’їнський міськрайонний осередок